• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size


ŽELJKO LEDINSKI DIPL. ING. ŠUMARSTVA NA PUTU JE DA OD SVOG RODNOG SELA STVORI ATRAKTIVNU TURISTIČKU DESTINACIJU

DAN BOŽURA U KOVAČEVCU

Ovih dana počela je berba božura, a 5. svibnja u Kovačevcu na kućnom broju 61 održavaju se Drugi dani božura Obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva Ledinski na koje su pozvani svi koji žele upoznati božur i proizvode OPG Ledinski. Od trojačke ruže ili božura, osim cvijeta, na tržištu se nalaze brojni proizvodi, od parfema i kozmetike do pekmeza. Uskoro će se i u OPG-u Željka Ledinskog proširiti asortiman i od božura proizvodili sve što se može, najavljuje Željko Ledinski koji na cijelom jednom hektaru uzgaja božur u pet različitih boja.

E-mail Ispis PDF

Željko Ledinski vjerojatno je jedna od osoba bjelovarskog kraja koju se ne treba posebno predstavljati. Činjenica je da se od anonimnog mladog šumara iz sela Kovačevca u općini Rovišće prometnuo u posljednjih dvadesetak godina u poznatu javnu osobu. Kao diplomirani inženjer šumarstva u jednoj od najvažnijih tvrtki hrvatskog gospodarstva, Hrvatskim šumama, gdje je i danas zaposlenik, prošao je put od pripravnika do prvog čovjeka cjelokupnog sustava. Istovremeno je kao istaknuti član Hrvatske seljačke stranke obnašao niz društvenih i političkih funkcija u sustavu javne uprave i vlasti.

Podsjetimo samo na dužnost bjelovarsko-bilogorskog župana i saborskog zastupnika. No, svi njegovi poslovni i životni uspjesi u posljednje vrijeme ostali su u sjeni jednog novog poslovnog i životnog opredjeljenja i rezultata, koje postiže na poljoprivrednom imanju, koje je naslijedio u Kovačevcu gdje je osnovao Obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo Željko Ledinski i na neki se način vratio svojim korijenima. OPG Ledinski bavi se poljoprivrednom proizvodnjom na površini oko 15 ha. Glavni proizvodi su jabuke, kruške, orasi i šljive zatim cvijeće, božur, ljiljani i gladiole te božićna drvca i voćne rakije, a OPG se još bavi pčelarstvom, vinogradarstvom i šumarstvom.

BEZ POSEBNE NJEGE POSTAJE SVE VEĆI I BUJNIJE CVATE

Svoju novu životnu priču Željko Ledinski je počeo prije nekoliko godina graditi na proizvodnji jednog dobro poznatog cvijeta imenom božur. Božur je cvijet koji je od nekada ukrašavao mnoge vrtove i cvijetnjake ispred kuća. Zbog svojih prelijepih cvjetova različitih boja i različitih mirisa božuri se ubrajaju među najpopularnije proljetne biljke. Stručnjaci tvrde da božur, ako se pravilno posadi na prikladnom mjestu, ne traži nikakvu posebnu njegu, već iz godine u godinu postaje sve veći i bujnije cvate. Traži sunčani položaj u zavjetrini te hranjivo, rahlo i ilovasto tlo. Dva su tipa božura: zeljasti (Paeonia officinalis) i grmoliki drvenkasti (Paeonia suffruticosa).

– Može se reći da je božur tradicijski cvijet naših krajeva, a još se naziva i trojačka ruža. Zbog svog specifičnog mirisa pogodan je za proizvodnju parfema i kozmetike. Nismo ni znali da se može proizvoditi i pekmez, a sada se pripremamo i za tu proizvodnju. Isto tako mali cvjetovi sa strane, koje kidamo da ostane samo glavni cvijet, mogu poslužiti za neke vrste proizvoda od božura. To u Europi već rade, a uskoro ćemo i kod nas da bismo upotpunili asortiman i od božura proizvodili sve što se može – govori o božuru Željko Ledinski, koji na cijelom jednom hektaru uzgaja zeljasti božur u pet različitih boja: svijetlorozna, crvena, ljubičasta, bijela i jedna u svijetu cvjećara nova boja crvenkasto-narančasta koja je osvojila upravo za svoju boju posebna odličja.

Proizvodnju božura Željko Ledinski je započeo u suradnji s prijateljem iz Nizozemske na pomalo neobičan način.

– Kada sam bio prvi put u Nizozemskoj upoznao sam Nizozemca koji se oženio iz naših krajeva i često je dolazio u Hrvatsku. S njim sam nastavio kontaktirati, a to je poslije preraslo u prijateljstvo. Pomalo u šali sam ga jednom prilikom pitao ima li kakva proizvodnja u koju bi se i mi s ovih naših prostora ubacili. Jer, nekada smo upravo u Bjelovaru proizvodili cvijeće za to tržište. Na moje veliko iznenađenje već za nekoliko dana se javio s ponudom za proizvodnju božura. Sada smo i prijatelji i poslovni partneri – objašnjava Željko Ledinski kako je cijela priča s božurom započela prije šest godina.

BOŽURI IZ KOVAČEVCA NA VJENČANJU LUKE MODRIĆA

Ovih dana počela je berba božura. Za svaku boju predviđeno je samo nekoliko dana berbe, najviše tjedan dana i odmah se dostavlja na tržište. Glavni kupac je Nizozemska, ali se božur iz Kovačevca može naći i na veletržnici cvijeća u Zagrebu na Žitnjaku.

– Na našem tržištu takva vrsta cvijeća sve više nedostaje. Rezultat je to narasle popularnosti ovoga cvijeta nakon više napisa u medijima. Posebno se mnogo pisalo u raznim tiskovinama o vjenčanju Luke Modrića gdje je sve bilo u znaku božura iz Kovačevca. Božur je cvijet koji svojim izgledom i mirisom, bojom, ima sve marketinške atribute za tržišni uspjeh – optimistički govori o budućnosti proizvodnje božura Željko Ledinski čije Obiteljsko gospodarstvo ovih dana živi u znaku božura, jer brat će se boja za bojom cijeli svibanj.

Priča o božuru čini se da zapravo tek počinje.

– Na nagovor poznatih bjelovarskih novinarki prošle godine odlučio sam se prvi put organizirati dan božura. Nisam požalio. I ove godine nastavljamo. Novost je što su se uključile i turističke agencije koje namjeravaju dovesti prve turiste 5. svibnja na Druge dane božura u Kovačevcu. Očekujem dolazak mnogo žena, zatim poznatih cvjećara iz cijele Hrvatske, turista... bit će to šaroliko društvo – kaže Željko Ledinski pozivajući na Druge dane božura za koji misli da
uskoro mogu postati atraktivna turistička ponuda.

GOSTI ĆE MOĆI SUDJELOVATI U BERBI

Dan božura 5. svibnja 2012. počinje u 10 sati okupljanjem gostiju u Kovačevcu na OPG-u gdje će se svi gosti prvo upoznati s božurom i njegovom proizvodnjom, a zatim je obilazak polja božura. Gosti koji žele moći će sudjelovati i u berbi, na samom izvoru osjetiti mirise, a nakon toga uživati u proizvodima OPG Ledinski, ali i drugim autohtonim delicijama susjeda u Kovačevcu. Ledinskovi su ponosni na svoje voćne rakije za koje su dobili brojna priznanja i odličja, zlatne, srebrne i brončane medalje, ali i voćne sokove, a posebno med i to med s okusom jabuka kojega pčele skupljaju s 11 hektara voćnjaka. Med ima zaista specifičan okus.

O sebi i planovima Željko Ledinski ne želi puno govoriti. Sigurno je da ih ima u izobilju uz premalo vremena da ih sve ostvari, ali s vjerom da ovakvi programi poput OPG-a mogu znatno utjecati na brži gospodarski oporavak.

– Dok sam zaposlen u Hrvatskim šumama, poljoprivredom se bavim vikendima i kada stignem. Više nadzirem, organiziram i savjetujem. Velik dio posla i brige je na mojoj kćeri Maji i na zaposlenicima. Za sada se pokazuje da rezultati mogu biti uspješni u ovakvim programima uz dobar odabir vrste proizvodnje i osiguran plasman na tržište – ocjenjuje svoj poslovni iskorak u pomalo neobičnu, ali atraktivnu proizvodnju božura Željko Ledinski.

Ažurirano ( Ponedjeljak, 14 Siječanj 2013 17:35 )