• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size


PREKINUT NEGATIVAN TREND U GOSPODARSTVU BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE KOJI JE TRAJAO OD 2009. DO 2013. GODINE

Gospodarstvo po prvi puta nakon pet godina ima jasan trend rasta

Ove brojke koje sada imamo pokazuju da gospodarstvo naše županije po prvi puta nakon pet godina u 2014. ima rast prihoda, dobiti, ulaganja i u konačnici zaposlenosti – naglasio je župan Damir Bajs na konferenciji za novinare

E-mail Ispis PDF

BJELOVAR Temeljem podataka proizlazi da je u 2014. po prvi puta nakon niza godina uočen jasan trend rasta prihoda gospodarstva i posebice zaposlenosti u gospodarstvu. Time je prekinut negativan trend koji je trajao od 2009.- 2013. godine, a 2014. možemo okarakterizirati kao prekretnicu u kojoj su trendovi krenuli na gore, a posebice veseli veći broj zaposlenih u gospodarstvu, rečeno je na konferenciji za novinare 17 rujna, u maloj vijećnici bjelovarsko-bilogorske županije.

RAST GOSPODARSTVA

Gospodarstvo Bjelovarsko-bilogorske županije raste, a pozitivni trendovi rasta započeli su još tijekom protekle godine. Naime, poduzetnici Bjelovarsko-bilogorske županije lani su ostvarili dobit od 117,9 milijuna kuna, što je  74% više nego na kraju 2013. godine. Paralelno ukupni prihodi gospodarstva dosegli su gotovo 7 milijardi kuna lani, što je za 0,3% više u odnosu na 2013. godinu

RAST ZAPOSLENOSTI U GOSPODARSTVU U 2014

U gospodarstvu Bjelovarsko-bilogorske županije  lani je  poslovalo 1610 poduzetnika koji su zapošljavali 14.449 osoba, što je za čak 3,4% više u odnosu na 2013.godinu. Iz toga proizlazi da je u gospodarstvu županije radilo gotovo 500 ljudi više od čega je najviše novozaposlenih do posla došlo u prerađivačkoj industriji njih 36,0%.

OPORAVAK EKONOMIČNOSTI POSLOVANJA

Prema godišnjim statističkim izvještajima Hrvatske gospodarske komore došlo je i do oporavka ekonomičnosti poslovanja u odnosu na prijašnje godine tako da je na 100 kuna rashoda ostvareno 102,3 kune prihoda, što je za 1,6 kuna više u odnosu na 2013.godinu.

RAST INVESTICIJSKIH ULAGANJA

Ono što dodatno veseli je rast investicijskih ulaganja od strane županijskih poduzetnika koji su tako lani povećali vlastite investicije za gotovo 4%. Najviše su investirali mali poduzetnici i to 133,6 milijuna kuna.

RAST ZAPOSLENOSTI U 2015.

Podaci za 2015.godinu za prihod i dobit gospodarstva bit će vidljivi u 2016., ali zato postoje podaci o zaposlenosti i nezaposlenosti.  Prema dostupnim podacima bjelovarskog Zavoda za zapošljavanje kraj kolovoza 2015. na njemu dočekalo je 10.534 osobe, dok je lani u isto vrijeme na bjelovarskom Zavodu za zapošljavanje bilo 1.268 osoba više što pokazuje smanjenje od 10,7%.

U IŠČEKIVANJU JOŠ BOLJIH GOSPODARSKIH REZULTATA

Trendovi županijskog gospodarstva definitivno su krenuli na bolje, no još uvijek nisu onakvi kakve želimo. Naime, kao i u mnogim drugim segmentima do sada želja je Bjelovarsko-bilogorsku županiju svrstati u gornju ljestvicu hrvatskih županija. Da smo na dobrom putu što se tiče gospodarstva pokazuju lanjske brojke i trendovi u ovoj godini. No još uvijek treba pričekati posljednja ulaganja u županijsko gospodarstvo posebice u bioenergane i prerađivačku industriju koja će zasigurno podignuti ljestvicu rasta županijskog gospodarstva na više.

OKRETANJE EUROPSKIM FONDOVIMA

Dakako rast županijskog gospodarstva očekuje se i kroz korištenje europskih fondova čija bi sredstva u konačnici mogla u velikoj mjeri utjecati na nova ulaganja, investicije i poboljšanje konkurentnosti, a samim time i bolje i veće zaposlenosti.

– Nakon 2008. godine, 2014. bila je prva godina u kojoj su u biti svi pokazatelji pozitivni i govore o pomaku prema boljem. Ti pokazatelji govore da je gospodarstvo naše županije krenulo s najniže točke prema pozitivnim pomacima. U toj 2014.godini broj zaposlenih u gospodarstvu je za 3,4% veći, a moram reći da se taj trend rasta zaposlenosti u gospodarstvu nastavio i 2015. godine – istaknuo je predsjednik HGK BBŽ Zlatko Kufner.

– 2013. kada sam postao župan, u ovom četvrtom mandatu, ono što smo imali tada je bio značajan pad gospodarstva, niz predstečajnih nagodbi i sasvim sigurno nije bilo izgledno da ćemo u kraće vrijeme napraviti pomak koji smo svi željeli. To je bio porast gospodarstva. Ove brojke koje sada imamo pokazuju da gospodarstvo naše županije po prvi puta nakon pet godina u 2014. ima rast prihoda, dobiti, ulaganja i u konačnici zaposlenosti. Time su apsolutno svi trendovi županije pozitivni i moram reći u mnogome i iznad državnog prosjeka. To znači da smo se u kraće vrijeme oporavili no što smo očekivali. U konačnici ono što je svima najvažnije od svega je to da  imamo i rast zaposlenosti. Dakle, u 2014. u gospodarstvu –ne u javnoj upravi, nego upravo u gospodarstvu, tamo gdje je to najpotrebnije radi pet stotina ljudi više, a najviše njih u prerađivačkoj industriji, više od trećine – naglasio je župan Damir Bajs na konferenciji za novinare.

Ažurirano ( Ponedjeljak, 21 Rujan 2015 15:07 )