• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size


TAJNA STRADIVARIJEVE VIOLINE

ZA DISTINKTIVNI ZVUK STRADIVARIJEVE VIOLINE ODGOVORNE KEMIKALIJE

Kontroverznu teoriju su svojim radom potvrdili i stručnjaci sa sveučilišta A&M Texas

E-mail Ispis PDF

Izvor: www.dobrevijesti.info

Stoljećima su graditelji violina pokušali proniknuti u tajnu iznimnog zvuka Stradivarijeve violine, ali su je tek nakon 33 godine upornog rada na projektu stručnjaci sa sveučilišta A&M Texas, uspjeli demistificirati.

Joseph Nagyvary, profesor biologije, još je 1976. godine ustvrdio je da su za distinktivni zvuk Stradivarijeve violine odgovorne kemikalije, a ne samo, kako se do tada smatralo, drvo i specifična konstrukcija. Njegovu kontroverznu teoriju su svojim radom potvrdili i stručnjaci sa sveučilišta A&M Texas.

"Sva moja istraživanja kretala su od pretpostavke da je majstor Stradivari drvo za violine tretirao agresivnim kemikalijama, te da je to direktno utjecalo na stvaranje zvuka", objašnjava Nagyvary. Dodaje i kako je komade drva koje je koristio u pokusima, teškom mukom, dobio od restauratora koji su radili na Stradivarijevim instrumentima. Drvo je trebalo pretvoriti u pepeo, jer se jedino tako moglo doći do točnih kemijskih sastojaka i elemenata.

SKUPOCJENE VIOLINE

Antonio Stradivari (1644 - 1737) za života je napravio oko 1,200 violina koje je prodavao samo iznimno imućnim osobama, prije svega članovima kraljevskih obitelji. Danas u svijetu postoji oko 600 Stradivarijevih violina, a svaka se procjenjuje na oko 5 milijuna dolara.
Koristeći tu metodu istraživači su pronašli niz kemikalija u drvetu, između ostalih boraks, fluorid, krom i željezne soli.

"Boraks se dugi niz godina koristi za očuvanje, a u te su ga svrhe upotrebljavali i stari Egipćani prilikom mumificiranja te kao insekticid", kaže Nagyvary. "Prisutnost ovih kemikalija ukazuje na suradnju graditelja violina i lokalnih apotekara (ili farmaceuta). Namjera im je vjerojatno bila sačuvati drvo violine kroz duži vremenski period. Stradivarij je vjerojatno htio zaštitit drvo od crvi koji bi izjeli violinu", dodaje.

Nagyvary, porijeklom Mađar, koji je violinu naučio svirati koristeći se instrumentom koji je jednom pripadao velikom Albertu Einsteinu, desetljećima se pitao kako je Stradivari, inače slabog općeg i znanstvenog obrazovanja, uspio stvoriti glazbene instrumente toliko jedinstvenog zvuka.

"Iznimno sam zadovoljan najnovijin rezultatima jer pokazuju u kojoj sam mjeri, čak i prije 33 godine, bio u pravu. Suprotno uvriježenom mišljenju, drvo koje je veliki Stradivari koristio, doista je kemijski tretirano, a sudeći po mojem dosadašnjem iskustvu sa sličnim kemikalijama, nemamo razloga sumnjati kako su upravo kemijski tretmani drva ključni za profinjeni zvuk najpoznatije od svih violina", kaže Nagyvary. Nagyvary vjeruje kako će ovo otkriće uvelike koristiti povjesničarima umjetnosti i graditeljima instrumenata, a također može promijeniti i način na koji se violine izrađuju.

Ažurirano ( Četvrtak, 10 Siječanj 2013 14:45 )