• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size


SPREMA SE NOVA EKSPEDICIJA

OVAKO ZAPRAVO FUNKCIONIRAJU »OTOCI SMEĆA« U OCEANIMA

Patrick Deixonne, član Francuskog istraživačkog društva (SEF), krajem svibnja kreće u ekpediciju imena »7. kontinent«, u kojoj će istražiti golemi otok smeća koji pluta u Tihom oceanu.

E-mail Ispis PDF

Izvor: danas.net.hr

Riječ je o »morskom smetlištu« u središtu Tihog oceana, koje se nalazi oko 1.000 kilometara od Havaja, a za koje istraživači vjeruju da se prostire na površini od čak 3,4 milijuna četvornih kilometara, s oko 3,5 milijuna tona smeća. Deixonne (48) svojom ekspedicijom želi podići svijest javnosti o problemu smeća u moru, jer su predviđanja njegove organizacije da će za 20 godina ti otoci smeća narasti na veličinu Europe!

Deixonne je planirao ekspediciju još lani, ali je zbog tehničkih poteškoća ona propala. Sada je plan da Deixonne krajem svibnja krene iz San Diega na škuni »L'Elan« iz 1938. godine i fotografira i istraži taj otok otpadaka kako bi se ispitao njihov sastav, gustoća smeća itd... Također, uzet će i obraditi uzorke vode, planktona i materijala.

SMEĆE SE SKUPLJA NA MJESTIMA GOLEMIH VRTLOGA

Koliko se zasada zna, milijuni tona smeća u moru se skupljaju na mjestima gdje se sastaju morske struje i formiraju goleme vrtloge. Takvih vrtloga ima pet u svim oceanima. Centripetalna sila polako vuče to smeće prema središtu vrtloga, koje se tako i raspada. Istraživačima problem predstavlja upravo ta »juha« sastavljena od mikrootpadaka plastike, veličine zrna riže. Naime, ta »juha« je teško uočljiva iz satelita i vidi se samo iz čamca ili broda, a katkad ide i do 30 metara u dubinu!

Nažalost, ti komadići plastike ulaze u morske životinje i lanac ishrane te tako utječu na stopu plodnosti riba, što opet utječe na sigurnost hrane i obalno stanovništvo. Zato se Deixonne nada da će njegova ekspedicija podići svijest o kakvoj je ekološkoj katastrofi riječ, te tako zaustaviti njeno širenje.

Ažurirano ( Četvrtak, 02 Svibanj 2013 13:41 )