• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size


REVNI U CENZURI

PLAKATI KOJI SU UZNEMIRAVALI GRAĐANE

Nakon što je plakat za predstavu

E-mail Ispis PDF

Izvor: www.tportal.hr

Da poljupci homoseksualnih osoba pred katedralom i jedan plakat koji prikazuje dva kipa Blažene Djevice Marije u zagrljaju javnost brinu i uzrujavaju mnogo više nego, primjerice, stvaranje brojčano sasvim solidne vojske nezaposlenih na burzi, imali smo prilike svjedočiti posljednjih dana kada su istospolna ljubav i rad jednog od najpoznatijih domaćih dizajnerskih studija postali državni problemi broj jedan.

Potaknuti slučajem, odlučili smo se prisjetiti sličnih "provokativnih" plakata koji su ljutili sve od vjernika, konzervativaca pa do esteta i revnih brojača kalorija.

Davno prije nego što su se dva kipa Djevice Marije zagrlila na komadu papira, vjernike je provocirao plakat HNS-ove predizborne kampanje iz 2003. godine koji se nalazio na internetskim stranicama stranke. Uz fotografiju časnih sestara stajao je natpis Dosta nam je apstinencije!, ispod njih pisalo je Idemo na izbore.

No građani nisu osjetljivi samo na vjerske simbole. Ćudoređu sklono hrvatsko stanovništvo gotovo redovito nema razumijevanja za gola muška, a katkada i ženska tijela. Osobito ako ista ne zadovoljavaju suvremene kriterije ljepote.

Prašinu je prije tri godine tako podigao plakat golog debelog muškarca kojim je Radio 101 upozoravao javnost da mu prijeti propast. Ipak, više od suosjećanja i upozorenja, građani su osjetili šok i vrijeđanje morala te Radiju uputili pritužbe i apel za uklanjanjem plakata.

Plakatom sa slikom penisa od marcipana negodovanje je izazvala Aristofanova komedija "Lizistrata" u režiji mađarskog redatelja Róberta Alföldija izvedena u HNK Ivala pl. Zajca. Nekoliko uglavnom vjerskih udruga uputilo je protestno pismo pod naslovom "Zaštitimo djecu" upozoravajući da lascivne scene u djelu narušavaju prava djece.

S kritikama i konačnom zabranom suočio se i plakat za predstavu Traviata premijerno izvedenu 2007. u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku. Iako sadržajno korespondira s glavnim likom opere te prikazuje kurtizanu Violettu, brojnim se građanima nije svidio manjak čednosti oskudno odjevenog modela, raširenih nogu i intimnih zona prikrivenih tek velikim crvenim slovom T.

Iste godine dijelu javnosti na žulj je stao plakat za festival Queer Zagreb. Obnaženi muškarac u štiklama uznemirio je udrugu Reforma koja promiče etiku, moral, obiteljske vrijednosti i ljudska prava, pa su podnijeli prijavu policiji. Članovi udruge smatrali su da plakati vrijeđaju moralne osjećaje građana te su s tim u skladu zatražili njihovo uklanjanje, do kojega u konačnici ipak nije došlo.

Umjetnica i performerica Vlasta Delimar, poznata po svojim obnaženim performansima, svojim je nagim tijelom naljutila Križevčane. U sklopu kampanje za svoju izložbu "Hrvatski proizvod" osvanula je i toga puta posve naga zajedno sa svojim kolegama, poznatim hrvatskim umjetnicima među poput Toma Gotovca, Borisa Cvitanovića i Marijana Crtalića, na city lights plakatima. Plakatima se promovirao treći Culture Shock održan 2007. i uspješno je šokirao gradonačelnika Križevaca Branka Hrgu, koji je naredio njihovo uklanjanje utvrdivši da je riječ o pornografiji koja smeta građanima.

I dok su dosad navedeni primjeri izazivali negodovanje tek dijela javnosti, rijetki su oni koji su ostali hladni na spornu Benettonovu reklamnu kampanju iz 1994. godine. Oliviero Toscani izradio je plakat za tekstilnu industriju koristeći krvavu odjeću poginulog vojnika HVO-a Marinka Gagre, koji je obišao čitav svijet.

Ažurirano ( Petak, 01 Ožujak 2013 16:23 )