• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size


DARIO HREBAK, PREDSJEDNIK GRADSKOGA ODBORA HSLS-a BJELOVAR

SPREMAN SAM PREUZETI ODGOVORNOST

Izborni program HSLS-a pod nazivom "Bjelovar 2020.", koji smo u HSLS-u popularno nazvali "5x5 za Bjelovar", sastoji se od 25 mjera iz 5 strateških grana

E-mail Ispis PDF

 

Na prošlim parlamentarnim izborima niste prešli prag, ali ste u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji i više nego zadovoljni svojim rezultatom?

U nekoliko izbornih jedinica, i u našoj II., bili smo vrlo blizu prelaska izbornoga praga i prava je šteta što sa 74.000 glasova, koliko nam je građana na tim izborima iskazalo povjerenje, nismo dobili ni jednoga saborskoga zastupnika.

No, upravo zbog velikog broja glasova građana koji su nam dali povjerenje, nastavili smo dalje sa svojim radom. Najbolji izborni rezultat postigli smo, upravo, u našoj županiji i gradu Bjelovaru gdje smo po podršci građana treća stranka po snazi. Smatramo kako je to rezultat promjene politike, odnosno, promjene generacije političara u gradu Bjelovaru, kao i u županiji, koje je započeo baš HSLS.

Na županijskoj ste razini u potpunosti uredili i posložili stranku. Koliko ste zadovoljni ulaskom novih mladih ljudi u HSLS?

HSLS je odavno uređen i posložen i na županijskoj razini i u gradu Bjelovaru. To najviše možemo zahvaliti, upravo, velikom broju mladih ljudi koji su svojim dolaskom u stranku donijeli jedan novi optimizam i koji čine okosnicu današnjega, novoga, HSLS-a. Prisjetite se prošlih izbora za Mjesne odbore na području grada Bjelovara – dobili smo 20% podrške građana, a na prošlim parlamentarnim izborima, uz dvije najveće stranke, jedini smo prošli izborni prag u gradu Bjelovaru. Možemo reći kako smo iznenađenje na bjelovarskoj političkoj sceni. Uzmemo li u obzir povećanje broja novih članova i sve veće simpatije kod građana, HSLS će na predstojećim lokalnim izborima biti veliko iznenađenje.

ISKREN ODNOS PREMA BIRAČIMA

U gradu Bjelovaru ste osnovali veliki broj mjesnih odbora HSLS-a po čemu se može zaključiti kako radu na terenu posvećujete mnogo vremena?

Na području grada Bjelovara djelujemo kroz 38 mjesnih odbora i 17 ustrojenih ogranaka. Želja nam je do izbora ustrojiti preko 30 ogranaka. Isto nam je tako cilj do početka izborne kampanje imati ogranke HSLS-a u svakomu selu. Većina političkih stranaka u Bjelovaru vodi politiku iz središta grada, a njihovi predsjednici dolaze u mjesne domove samo u slučaju krajnje nužde kako bi se družili s građanima. HSLS u Bjelovaru želi biti drugačija stranka. Želimo izići pred građane čista obraza - biti s narodom. Po tom smo principu rada baš mi prepoznatljivi u Bjelovaru. To, naime, ne može napraviti ni jedna druga stranka. Građani su to prepoznali i to je rezultiralo upisom 600-toga člana u bjelovarski HSLS. Prošle smo godine po prvi put organizirali Božićni domjenak gradske organizacije HSLS-a na kojemu se okupilo preko 300 stranačkih članova i simpatizera.

Kako iz perspektive potpredsjednika HSLS-a danas gledate na vladavinu Kukuriku koalicije?

Tijekom izborne kampanje uoči prošlih parlamentarnih izbora, propagirali smo svoj gospodarski program koji su mnogi neovisni gospodarski stručnjaci proglasili kao najbolji. U programu smo naveli kako je nužno provesti bolne rezove kako bi nam svima bilo bolje. Nitko to tada nije imao hrabrosti reći. Međutim, građani su procijenili kako im je bolje glasati za one koji nude samo obećanja. Mi takvu politiku nismo htjeli voditi, niti ćemo ju voditi na sljedećim lokalnim izborima. Mi želimo iskreni odnos prema biračima, pa i po cijenu lošijega izbornoga rezultata. Očigledno je kako Kukuriku koalicija danas provodi upravo one bolne rezove o kojima smo mi pričali, a o kojima su oni tijekom kampanje šutili.

STAGNIRANJE BJELOVARA U POSLJEDNJE ČETIRI GODINE

Kakvo je vaše mišljenje o situaciji u gradu Bjelovaru i Bjelovarsko bilogorskoj županiji?

Žao mi je što je naša Županija među posljednjima po razvijenosti u Republici Hrvatskoj. Taj podatak već sam po sebi dovoljno govori o situaciji u Županiji. Uvijek se volimo uspoređivati sa svojim susjedima pa tako kada usporedim Bjelovar s Koprivnicom i Viroviticom, u smislu gospodarskoga, društvenoga, kulturnoga, infrastrukturnoga pa, čak, ako hoćete, i sportskoga kriterija, vidim kako naš Grad u posljednje četiri godine stagnira.

Nakon njihova razlaza s HDZ-om podržali ste HSS u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Kako to?

Nismo mi nikoga podržali u Županijskoj skupštini već smo odgovornost preuzeli kako bismo mandat Županijske skupštine, zajedno s ostalim strankama, mirno priveli kraju. Dakle, glasali smo protiv bilo kakvih radikalnih promjena suprotnih izbornom rezultatu iz 2009. godine kada su HDZ i HSS podijelili vlast u našoj županiji. Neodgovorno bi bilo od nas zauzeti poziciju u ratu između dviju stranaka, koje su tri godine krojile županijasku politiku, i time promijeniti određene političke poluge kako bismo nekima poboljšali startne pozicije uoči lokalnih izbora. Nikada nisam podržavao politiku u kojoj velike stranke kroje sudbine građana, a mi "mali" smo samo puki promatrači.

Kako ocjenjujete novu vlast na državnoj razini te njihov odnos prema našemu kraju?

Nova državna vlast odlučila je provoditi brojne rezove, s čime se, u načelu, slažem jer smo ih i mi propagirali u svojemu izbornom programu. Sviđa mi se i uvođenje reda u fiskalnoj politici, međutim, ne slažem se sa snažnim pritiskom na građane i gospodarstvo koje donosi porezna politika. Povećanje poreza i dodavanje novih nameta sve nas, jednostavno, guši. Smatram kako je državni aparat i dalje trom i preglomazan.

Teško je reći što će naši saborski zastupnici, kojih je danas manje nego što ih je bilo u prošlom sazivu Sabora, uspjeti napraviti. Ako se prisjetite, 2007. godine imali smo i saborske zastupnike i ministre i potpredsjednicu vlade i šefove stranaka iz ovih krajeva, a napravljeno je tako malo – gotovo ništa. Obzirom na to iskustvo, teško je očekivati kako će se u ovom mandatu napraviti više. Mene, kao lokalnoga političara i lokalpatriotu, najviše smeta činjenica što smo u Sabor izabrali veliki broj političara koji uopće nemaju prebivalište na području ove izborne jedinice. No, građani su tako odlučili i to treba poštovati.

Vi ste iz Bjelovara, recite nam kakva je gospodarska i politička situacija u Bjelovaru?

Od izbora 2009. godine smanjio se broj radnih mjesta, obrta, malih tvrtki i poduzeća. Isto tako smanjio se i broj poljoprivrednika. S druge strane, gradonačelnik je sebi i zamjenicima povećao plaće i kupio novi službeni automobil. Nije otvorio ni jednu novu proizvodnu halu ili doveo neku konkretnu investiciju. No, zato su počeli graditi socijalne stanove, ili bolje rečeno, rezidencije od 129 m2. Nakon svega navedenoga, kako možemo biti zadovoljni učinjenim u protekle četiri godine u gradu Bjelovaru? Zapitajmo se, što je to obilježilo mandat gradonačelnika Korušeca u protekle četiri godine? Odgovor će biti: on je fin čovjek, a Bjelovar je dobio još par kružnih tokova.

KOALICIJA S DRUGIM STRANKAMA MOGUĆA JE ISKLJUČIVO NA OSNOVU PROGRAMA

Na lokalnim izborima, u Bjelovarskoj bilogorskoj županiji izlazite u svim jedinicama lokalne samouprave? Idete sami ili ste već dogovorili koalicije?

HSLS se priprema za samostalan izlazak na lokalnim izborima. Naši odbori marljivo rade na izbornom programu. Naravno, razgovaramo i s predstavnicima drugih političkih stranaka s kojima, možda, možemo uspostaviti određeni vid suradnje koji bi bio zasnovan isključivo na programu. Naš izborni program, pod nazivom "Bjelovar 2020.", predstaviti ćemo u siječnju. Program će se sastojati od 25 mjera iz 5 strateških grana, a popularno smo ga nazvali "5x5 za Bjelovar" te ćemo na osnovu njega zatražiti podršku od građana. Također, ono što je još sigurno jest da ne možemo podržati današnju vlast u gradu Bjelovaru čiji smo posljednje dvije godine bili oštri kritičari. Svima je jasno - bez HSLS-a neće biti nove bjelovarske vlasti!

Hoćete li imati i kandidata za gradonačelnika Bjelovara? Imate li vi tu ambiciju?

Trenutno i ja radim na izradi programa razvoja grada i to mi je prioritet. Kao stranka, otvoreni smo za razgovore i suradnju s drugim političkim strankama kojima je cilj bolja budućnost našega grada. Ako me gradska organizacija HSLS-a odluči podržati kao kandidata za gradonačelnika grada Bjelovara, spreman sam, i bit će mi čast, preuzeti tu odgovornost.

Ažurirano ( Nedjelja, 06 Siječanj 2013 22:38 )