• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size


VEDRAN BABIĆ, KANDIDAT SDP-a ZA ŽUPANA BJELOVARSKO-BILOGORSKE ŽUPANIJE S NAJVIŠE ŠANSE POLITIČKIH ANALITIČARA DA POBIJEDI NA IZBORIMA

SMANJIT ĆU PLAĆU SEBI I DUŽNOSNICIMA!

Prigovori političkih suparnika na moju nedosljednost u smislu podrške starim političkim garniturama ne stoji jer na čelnim mjestima za koje se glasa su potpuno novi, mladi i stručni ljudi, Marina Balen i Zlatko Salaj

Svoju ću dosljednost najbolje pokazati onima koji je sada dovode u pitanje odmah nakon izbora tamo gdje je to naravno moguće , a to su na primjer analiza rezultata svih čelnih ljudi u tvrtkama ili ustanovama u vlasništvu države i županije i smanjivanje plaća dužnosnika

Vjerujem da dolazi vrijeme kada će se u politički sustav morati vraćati elementi izravne demokracije, a to znači i veća uloga građana i njihov povratak u aktivan politički život.

E-mail Ispis PDF

Vedran Babić, kandidat SDP-a za župana je po svojem formalnom obrazovanju arhitekt koji je akademsku titulu stekao na Zagrebačkom arhitektonskom fakultetu. Njegovo pojavljivanje u politici zapravo je napokon dočekana šansa stanovnika Bjelovarsko-bilogorske županije da na čelno mjesto izabere upravo čovjeka arhitekta, čovjeka u čijoj je struci osmišljavanje prostora i korištenje prirodnog okruženja za stvaranje novih vizura i novih vidljivih i opipljivih vrijednosti. Zbog toga tu šansu trebaju birači iskoristiti i napokon na čelno mjesto dovesti osobu koja ima viziju kako treba izgledati Bjelovarsko-bilogorska županija od temelja do krova. Da će tako biti potvrđuju politički analitičari koji Vedranu Babić prognoziraju izbornu pobjedu.

Ovakve uvodne rečenice u predizborni razgovor Vedran Babić je popratio svojim poznatim blagim osmjehom, ali s komentarom:

Ne mogu ja bez pomoći struke i pameti drugih ljudi, svojih suradnika i svojih sugrađana učiniti potrebne pomake u najkraćem roku, izaći iz kolotečine... Veliki je posao pokrenuti posustalo gospodarstvo i osposobiti svoje ili dovesti strane potencijalne ulagače. Nije lako vratiti vjeru stanovnicima županije da imamo resurse potrebne za razvoj, vratiti optimizam ljudima da se može ljepše živjeti i što je još važnije da na mnogo stvari možemo sami utjecati i sami učiniti. Zbog toga mi je već sada jasno da smo se dobro odlučili kada smo izabrali za partnere HSS, HSLS i Stranku umirovljenika, odnosno Zlatka Salaja iz HSS-a i Marinu Balen iz HSLS-a kao kandidate za dožupana i dožupanicu. Mi smo tim koji može uspjeti. Za sada smo izuzetno zadovoljni i počašćeni brojem potpisa podrške za našu kandidaturu. To je najveći broj potpisa od svih drugih kandidata, čak za tisuću više od prvih kandidata iza nas, kandidata HDZ-a. To pokazuje da smo već u prvoj fazu dobro prihvaćeni od glasača na terenu, u što sam se osobno uvjerio prikupljajući potpise po našim gradovima. Tu vidim prvi rezultat naše sinergije.

Neki kažu da je pogreška SDP-a i Vas kao kandidata što ste se u konačnici odlučili za koaliciju, posebno s HSS-om.

Neki su to malo zločesti politički suparnici pokušali uz pomoć medija podmetati kao moju nedosljednost obzirom na predizborni slogan da želimo u izvršnoj vlasti novu generaciju ljudi. Pa moja stranka, aktualni župan i aktualna izvršna vlast su i prije bili politički partneri. Ne treba ignorirati snagu i tradiciju HSS-a. Zar nisu novi ljudi Zlatko Salaj i Marina Balen, mladi, stručni, dokazano sposobni i nikada do sada nisu bili u izvršnoj vlasti. To je jedna nova, vjerujemo uspješna generacija. O podjeli fotelja do sada nije bilo riječi. U ovom trenutku zaista se na taj način ne može razgovarati. Potpisali smo samo koalicijski sporazum o izvršnoj vlasti u kojem nema spomena o bilo kakvim otkazima ili imenovanjima. Ako se birači odluče za nas mi ćemo sigurno poštivati ono što je do sada dobro učinjeno. Ne počinje život s našim dolaskom na vlast. I do sada je bilo dobro učinjenih stvari i realiziranih projekata. Programi koji su bili dobri, posebno u poljoprivredi za koju se iz županijskog proračuna izdvajalo više nego u bilo kojoj županiji, mi ćemo nastaviti. To treba cijeniti i nastaviti dalje unoseći nove ideje i energiju. Ali, nema te pozicije u županiji na kojoj netko može ostati ako svoj posao nije do sada dobro radio. Svoju ću dosljednost najbolje pokazati onima koji je sada dovode u pitanje odmah nakon izbora tamo gdje je to moguće , a to su na primjer analiza rezultata svih čelnih ljudi u tvrtkama ili ustanovama u vlasništvu države i županije i smanjivanje plaća dužnosnika. Krenut ćemo od sebe. Ako budem župan smanjit ćemo si plaće. Svima, pročelnicima, ravnateljima ustanova i direktorima županijskih firmi. Postoji tu matematika. To nisu ogromni novci, ali ćemo znati da smo taj novac uzeli od sebe i usmjerili u neke projekte i aktivnosti koje će podizati kvalitetu života u županiji.

Hoćete li doista to učiniti?

Bez sumnje hoću. Nisam o tome govorio jer ne želim skupljati jeftine političke poene, ali kada sam to ovih dana spomenuo naišao sam na odobravanje i podršku građana. Svjestan sam da je riječ o relativno maloj svoti za neki ozbiljniji projekt, ali i takva ušteda usmjerena u proizvodnju, bez obzira koju, gdje se stvara neka nova vrijednost ili zapošljava neki čovjek, u današnje je vrijeme značajna. Često od velikih projekata ne vidimo one male koji itekako mogu utjecati. Promijeniti na bolje život samo jednog čovjeka, jedne obitelji, bolje je nego pusti snovi i megalomanija od koje na kraju nema baš nitko koristi.

Mogu li se očekivati promjene koje će unijeti živost u gospodarstvo i brži izlazak iz kruga nerazvijenih i na koji način?

Mi smo upoznati sa svim problemima u našoj županiji od vodovoda, kanalizacije, cesta u lošem stanju sve do nedovoljno kvalitetnog rada na vlastitoj prepoznatljivosti i predstavljanju svojih prednosti investitorima. Postoje dobri projekti koje je aktualna, odnosno bivša vlast započela, a nisu dovršena. Mi smo sada u poziciji da ih dovršimo i to koristeći sinergiju s dražvnom vlašću. Nedostaje vlastitog novca za to. Mi smo kao SDP i do sada bez obzira na stranačku pripadnost dosadašnje izvršne vlasti, načelnika, gradonačelnika, župana u vodoopskrbi kao osnovnom preduvjetu kvalitetnijeg života i razvoja postavili neke rekorde jer smo uspjeli namaknuti ulaganja od 8o-tak milijuna kuna. Zatim 25 milijuna za gradnju i održavanje cesta. I do sada sam nastojao osigurati što više novca za sve projekte s razine državne vlasti i sada vidim da mogu ukoliko postanem župan s te pozicije još bolje koristiti raspoložive fondove u državi na dobrobit naše županije. Ovdje ističem da smo dali obećanje da ćemo Daruvaru vratiti prugu. To je odrađeno. Nastavljamo dalje. Obećali smo da ćemo dovršiti brzu cestu. I to ćemo odraditi, jer će do proljeća već biti u funkciji do Farkaševca. Obećali su nam u Infrastrukturi željeznice, ja im vjerujem jer su obećanje o pruzi u Daruvaru ispunili, da će početi radovi i na pruzi Sveti Ivan Žabno – Gradec. Sve je to itekako bitno za stanovništvo i za gospodarstvo. Od kada sam postao saborski zastupnik konstantno komuniciram s našim građanima, pokušavajući pomoći koliko najviše mogu. Sada u predizbornoj kampanji sam u prilici saznati zaista mnogo stvari s kojima se susreću naši sugrađani. Od 1. Srpnja smo u EU i na to se treba pripremiti, treba dovući strane investitore. Zašto bi netko izabrao Bjelovar, Garešnicu, Daruvar, Grubišno Polje ili Čazmu ako su prometno nepovezani. To su prioriteti bez kojih nema napretka. Mi smo 17-ta županija po konkuretnosti. Pasivnost koju smo imali do sada u rješavanju uvjeta za dolazak novih investitora mora se prekinuti.

Sjetimo se praznih obećanja i ministara u Vladi s našeg područja koji nisu učinili ništa, osim na vlastitoj promidžbi. Gdje im je u mislima bilo podizanje kvalitete života u svojoj, našoj županiji. To se vrijeme ne može vratiti, ali se može nadoknaditi, a to može upravo naša koalicija SDP, HSS, HSLS i SU koja je i mene kandidirala za župana.

Koliko mislite da je potrebno vremena da bi se mogli zaustaviti negativni trendovi na županiji poput odliva stanovnika, posebno mladih?

Govoriti o nekim rokovima bilo bi neozbiljno. S istim se problemima suočavaju i druge županije koje su razvijenije od nas. Ja bih želio da mi prvi riješimo taj problem, izađemo iz te kolotečine i gliba, ali to nije jednostavno. Uvjet je rješavanje bitnih infrastrukturnih projekata. Kada približimo Bjelovar Zagrebu imat ćemo slučaj da će netko iz zagrebačke Dubrave jednako trošiti vremena za dolazak na posao kao i da krene iz Bjelovara. Život u našoj županiji sigurno će biti ljepši i kvalitetniji...To su stvari koje su nam blizu...

Kako ocjenjujete sve manju zainteresiranost građana za sudjelovanje u političkom životu?

To je jedan negativan proces ne samo na području naše županije kojemu treba vratiti pozitivan predznak. Ljudi su se malo pomalo povukli iz političkog života jer se njihovo mišljenje nije uvažavalo. Nije ih se ništa ni pitalo. I tako od izbora do izbora. Ljudi su razočarani jer ni na šta ne mogu utjecati. Nestao je jedan optimizam i želja da se pronalaze rješenja za one stvari na koje se možda i može utjecati. Mislim da bi ljudi u izvršnoj vlasti, ljudi koje su građani izabrali da ih predstavljaju češće trebali osluhnuti svoje birače. Pitati ih za rješenja. Kada razgovaram s načelnicima i gradonačelnicima uvijek ukazujem na potrebu i važnost funkcioniranja mjesnih odbora jer su oni prvi kontakt s našim građanima. Oni moraju funkcionirati i oni moraju samostalno raspolagati s dijelom financijskih sredstava, a ne ovisiti o dobroj volji svoga načelnika ili gradonačelnika. Ako jedan mjesni odbor kaže da treba riješiti jedan putni jarak, popraviti ogradu groblja ili nešto drugo, mora se omogućiti da taj problem riješi samostalno. Vjerujem da dolazi vrijeme kada će se u politički sistem morati vraćati elementi direktne demokracije, a to znači i veća uloga građana i njihov povratak u aktivan politički život.

Ažurirano ( Petak, 10 Svibanj 2013 09:05 )